EX-KIAP NETWORK FORUM

an egalitarian discussion board for ex-kiaps, former colleagues such as didiman, chalkies, polis, ko-ops, dokta and whoever else wants to join in.
It is currently Wed Aug 22, 2018 4:05 am

All times are UTC + 10 hours




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: Thu May 03, 2018 1:10 pm 
Offline
Ex-Kiap
User avatar

Joined: Sat May 10, 2003 11:10 am
Posts: 267
Location: saiba spes
Max Hayes recently advised:

Quote:
FEENEY Greville (aka "Snow") Michael, M.B.E., P.N.G. Independence Medal 1975 , P.L.S.& G.C.M 1977, Q.E 2 Silver Jubilee Medal 1977, Police Overseas Service Medal 2015, died 18.3.2018 at Taringa, QLD aged 87. Personnel file p 133. Born in Bellingen, N.S.W. he joined the Queensland Police Force on 30.9.1951 and served until 7.2.1955. He was appointed to RP&NGC the following day. He served mainly in the Pt Moresby/Boroko area in a wide range of positions steadily climbing the ranks and on 1.3. 1967 he was appointed Superintendent 3/c during which time he was attached to the Police College at Bomana.

When the R.P.& N.G.C Police Association was formed on 5.8.1964, he became the President. He was appointed Superintendent 1/c on 12.2.1970. and was the Islands Divisional Superintendent at Rabaul between April 1971 and July 1973 during which time the special duties District Commissioner Jack Emanuel, G.C. was murdered at Kabaira Plantation near Rabaul on 19.8.1971. No blame in the subsequent enquiry and trial of the accused was levelled at police who were nearby. In August 1974 he was back in Pt Moresby as Divisional Superintend for the Papua Division.

P.N.G was granted Independence on 16.9.1975 and some permanent and contract officers ceased to be members of the Australian Government Officers Employment Security Scheme and those who elected to remain in R.P.N.G.C took out P.N.G. National Government contracts. He rose to become Assistant Commissioner on 19.3.1976 following which he was appointed on 18.3.1978 as police liaison officer in Australia between R.P.N.G.C and Australian State Police Forces. He resigned from R.P.N.G.C. on 31.12.1978.

He joined Queensland State Government Administrative Services Dept and retired as a director on 30.6.1994. His wife Aileen died on 9.4.2010 and he is survived by a daughter and two sons.
M.R. Hayes and E. Sanders.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 10 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group